تبلیغ در مترو

 

در شهرهای بزرگ و پیشرفته امروز که شلوغی و ترافیک سرسام­ آوری وجود دارد، مترو یا قطار شهری یکی از ارزان‌ترین و سریع­‌ترین روش‌­های حمل و نقل عمومی محسوب می­‌شود. به طوری که می‌­توان گفت در عصر حاضر مترو یکی از مشخصه‌های کلان شهرها به حساب می­‌آید.

در کشور ما هم در شهرهای بزرگی هم چون تهران، مشهد، اصفهان و... مترو روزانه مسافران زیادی را در سطح شهر جا به جا می‌­کند.

در حال حاضر متروی تهران با حدود چهار میلیون سفر روزانه و ۷ خط قطار با بیش از ۱۰۰ ایستگاه، بیشترین، طولانی‌­ترین و پر مسافرترین خطوط متروی کشور را داراست و به یکی از مهم‌ترین سیستم‌های حمل و نقل تهران و حتی ایران تبدیل شده است.

تعرفه تبلیغات در ایستگاه های مترو

 نقشه مترو تهران

نقشه مترو تهران

از آن­جایی که روزانه افراد زیادی مترو را به عنوان وسیله حمل­‌ونقل خود انتخاب می‌­کنند و ممکن است ساعت‌هایی از طول روز در مترو در حال رفت و آمد باشند، فضای مترو فرصتی مناسب برای تبلیغات کسب­‌و­کارها به حساب می‌­آید. تبلیغ در مترو یکی از روش‌­های تبلیغات محیطی در دنیا محسوب می­‌شود که می‌­تواند نقش موثری در رساندن پیام‌­های تبلیغاتی به مخاطب داشته باشد.

در ادامه به بیان ویژگی های تبلیغات در مترو و مزایای آن، انواع روش­‌های تبلیغ در مترو و تعرفه تبلیغات در مترو می‌­پردازیم:

ویژگی­‌های تبلیغات در مترو

از جمله ویژگی­­‌های تبلیغات در فضای مترو عبارت اند از:

  1. روزانه حدود 3 تا 4 میلیون نفر مسافر برای استفاده از مترو در ایستگاه­‌های این سیستم حمل و نقل ریلی حاضر می‌شوند. بنابراین به علت کثرت ترددکنندگان، پیام­‌های تبلیغاتی در معرض دید افراد زیادی قرار می­‌گیرد.
  2. طولانی بودن زمان دیده‌شدن تبلیغ، از مزایای مهم تبلیغات در داخل واگن‌های مترو است. در واقع مسافر مترو یک مخاطب است که باید تا مقصد در قطار بماند و به طور متوسط زمان یک جابجایی با مترو ۱۲ دقیقه است، بنابراین به احتمال زیاد تبلیغ را حداقل یک بار رویت می­‌کند.  برای مثال تبلیغات از طریق دستگیره­‌ها و کتیبه‌­های داخل واگن­‌های مترو که احتمال بازدید فراوانی از طرف مخاطب دارد.
  3. مسافران مترو، ممکن است به کرات در معرض آگهی‌­های تبلیغاتی قرار گیرند. برای مثال فردی که از یک مسیر مترو برای رفت و برگشت به محل کار استفاده می­‌کند در طول یک ماه حدود ۲۰ تا ۴۰ بار با تبلیغات مواجه می‌­شود.
  4. بسیاری از افرادی که از طریق این وسیله به فروشگاه‌­ها می­‌روند تا کالا یا خدمتی را خریداری نمایند، ممکن است به موقع در معرض یک پیام تبلیغاتی در مترو قرار گیرند  و این امر تاثیر مستقیم بر انتخاب ایشان داشته باشد.
  5. از آن جایی که در مترو طیف وسیعی از مخاطبین از قشرهای متفاوت رفت­‌و­آمد می‌­کند، بنابراین توانایی هدف قرار دادن گروه‌­های مشخصی از افراد و امکان گزینش مخاطبان از منظر جغرافیایی، جمعیت شناسی و تجاری وجود دارد.
  6. تبلیغات در مترو نسبت به برخی از رسانه‌­های تبلیغاتی مانند تبلیغات تلویزیونی یا تبلیغات بیلبوردی ارزان­تر است.
  7. تبلیغ در مترو نسبت به بعضی از روش­‌های تبلیغات آفلاین مثل تبلیغ در روزنامه بازدهی بالاتری دارد.

 

انواع روش‌های تبلیغ در مترو

تبلیغ در مترو


مترو فضاهای گسترده، متنوع و در ابعاد مختلف برای تبلیغات دارد. از فضاهای ورودی و خروجی و داخل ایستگاه‌ها تا فضاهای داخل واگن که به کسب و کارها کمک می‌کند فضای مناسب خود را انتخاب کنند. البته قبل از انتخاب لازم است درباره هر یک از این فضاها و ویژگی‌های آن اطلاعات کسب کنید. ما در ادامه این مقاله قصد داریم به ارائه توضیحات در مورد هر یک از این فضاها بپردازیم:

 

 

 

1.تبلیغ در مترو در لایت باکس‌ها:


لایت باکس‌ها یا بک لایت‌ها، فضاها یا باکس‌های تبلیغاتی دارای روشنایی (نور LED) در پس زمینه هستند که اغلب در کنار پله‌های برقی مترو دیده می‌شوند.
مساحت این لایت باکس‌ها اغلب 2 مترمربع است که به دلیل قرار گرفتن در کنار پله‌برقی و اندازه نسبتا بزرگی که دارند به صورت ناخودآگاه توجه افراد را به خود جلب می‌کنند. اگر از مترو استفاده کرده باشید قطعا توجه شما هم حداقل به یکی از این تابلوها جلب شده است.