اثربخشی بیلبورد

 

ابزارها و تکنیک‌های اندازه گیری اثربخشی بیلبورد تبلیغاتی

تبلیغات در فضای باز (تبلیغات محیطی یا تبلیغات بیلبوردی) همچنان یکی از تأثیرگذارترین ابزارها برای ارتباطات بازاریابی و ایجاد آگاهی از نام تجاری برای یک کسب ­و کار است. این روش تبلیغات سابقه موفقیت زیادی داشته و همچنان مورد علاقه تبلیغ‌­کنندگان قرار دارد، زیرا هنوز هم یکی از با ارزش‌ترین واسطه­‌های بازاریابی برای ایجاد شناخت و آشنایی با نام تجاری در بازه زمانی کوتاه است.

شکی نیست که تبلیغات بیلبوردی روشی موثر  برای رساندن پیام شما به مخاطبان گسترده است. با این وجود، برای صاحبان مشاغل تعیین اینکه آیا بیلبورد واقعاً تاثیرگذار است بدون ابزار و منابع مناسب دشوار است. برای اثربخشی بیشتر باید قبل از انتخاب مکان بیلبورد، شرکت­‌های اجاره­‌دهنده بیلبورد بتوانند اطلاعات لازم برای تصمیم‌­گیری آگاهانه را به شما ارائه داده و از همه مهم‌­تر، باید بتوانند تعداد واقعی ترافیک وسایل نقلیه یا عابر پیاده را که احتمالاً هر لحظه از کنار تابلوی تبلیغاتی عبور می­‌کنند به شما ارائه دهند. 

 

ارزیابی اثربخشی تبلیغات بیلبوردی

دانستن ارزش معیارهای اثربخشی بیلبورد می­‌تواند به شما اطمینان دهد که یک سرمایه‌­گذاری عاقلانه انجام داده­‌اید و فقط بودجه خود را به باد نمی‌­دهید. البته بیلبورد شما به اندازه طراحی و اطلاعاتی که روی آن قرار داده­‌اید نیز موثر خواهد بود. به همین دلیل­، مهم است که برای دستیابی به بیشترین تأثیر ممکن ­زمانی را برای طراحی بیلبورد اختصاص می‌­دهید.

در ادامه، ما ابزارهای اندازه‌­گیری اثربخشی بیلبورد را بیشتر توضیح خواهیم داد.

1.بررسی میزان آگاهی از برند

آگاهی از برند یک مفهوم بازاریابی است کبدین معنی که مصرف­‌کنندگان یک برند خاص و محصولات یا خدمات آن را از طریق تصاویر، لوگوها یا موارد مرتبط تشخیص می­‌دهند و به یاد می‌آورند. هدف نهایی هر کسب‌­و­کاری به دست آوردن مشتریان وفادار است. ایجاد آگاهی از برند می‌­تواند دقیقاً این کار را با تأثیرگذاری بر عادات خرید مشتری انجام دهد، به گونه‌­ای که آن­‌ها نیازی به فکر کردن قبل از انتخاب محصول یا خدمات شما نداشته باشند. در مقاله "آگاهی از برند" این مفهوم و روش‌های افزایش آن را به طور کانل توضیح داده‌ایم. 

با بررسی مفهوم آگاهی از برند می‌توان دریافت که یکی از روش‌های ارزیابی اثربخشی تبلیغات بیلبوردی بررسی میزان آگاهی از برند در مخاطب است بدین معنی که اگر میزان آگاهی از برند در ذهن و رفتار مخاطبان بعد از تبلیغات بیلبوردی افزایش یافت می‌توان نتیجه گرفت که بیلبورد تبلیغاتی اثربخش بوده است.

 

2.بررسی میزان فروش:

با وجود اینکه بیلبورد روش تبلیغاتی اصلی برای افزایش فروش نیست و بیشتر برای ایجاد آگاهی از برند و اعتبار استفاده می شود، ولی نمی‌توان اثر بیلبورد در افزایش فروش را کتمان کرد. اساسی­‌ترین راه برای سنجش اثربخشی رسانه­‌های محیطی، نظارت بر فروش قبل، حین و بعد از تبلیغات است. اگر شما بتوانید ارتباط مستقیمی بین افزایش فروش و کمپین تبلیغات محیطی خود مشاهده کنید، می‌­توان نتیجه گرفت که تبلیغات شما اثربخش بوده است. البته فراموش نکنید عوامل دیگری نیز ممکن است در روند افزایش فروش تأثیر داشته باشند، بنابراین باید همواره قبل از بررسی جهش در فروش و محتمل‌­ترین علل این امر، این اطلاعات را با ارقام متوسط فروش در مدت زمان طولانی ترکیب کنید. 

اگر بعد از اینکه مشتریان در معرض بیلبورد یا تبلیغات محیطی شما قرار گرفتند، افزایش چشم­گیری در فروش داشته باشد، می‌توانید مطمئن باشید که در نهایت کمپین شما اثربخش بوده است.

اگر کمپین­‌های یکپارچه‌­ای اجرا نمی­‌کنید اما می­‌خواهید اثربخشی هر یک را به طور دقیق اندازه‌­گیری کنید، قطعاً توصیه می­‌کنیم این موارد را جداگانه برنامه‌­ریزی کرده و نتایج را به صورت روزانه کنترل کنید.

 

 

3.استفاده از ابزارهای فضای مجازی:

  • استفاده از سایت، صفحه فرود یا URL(صفحه اینترنتی) مخصوص کمپین در تبلیغات محیطی: درج وب سایت شرکت در تمام تبلیغات محیطی یک روش بسیار هوشمندانه برای ردیابی اثربخشی است. با این روش، می­‌توانید از طریق ابزارهای گوگل مثل گوگل آنالیتیکس تعداد افرادی که از وب سایت شما بازدید می­‌کنند را بسنجید، که یک سنجش کاملاً دقیق از میزان دسترسی کمپین شما را ارائه می­دهد. البته بهتر است یک صفحه فرود یا URL مخصوص کمپین تبلیغاتی خود ایجاد کنید که به تبلیغات در فضای باز ( کمپین بیلبوردی) پیوند داده شود. این URL صفحه فرود فقط باید مخصوص تبلیغات فضای باز باشد تا بازدیدکننده را مستقیماً به سایت اصلی شما پیوند دهد. با این روش می­‌توانید اطمینان داشته باشید که ترافیکی که از طریق آن صفحه مقصد وارد می‌­شود فقط از طریق تبلیغات در فضای باز ایجاد شده است. سپس تجزیه و تحلیل شما می­‌تواند نشان دهد که چه تعداد بازدیدکننده از طریق آن URL، در نهایت از طریق سایت اقدام به خرید یا ثبت نام می­‌کنند. این­ها معیارهایی ایده­آل برای اندازه­گیری میزان بازگشت سرمایه شما برای این کمپین است.

     

  • بررسی کلمات کلیدی: بعضی اوقات تبلیغات برند شما از طریق بیلبورد در زمان مشاهده تأثیر می­‌گذارد­، اما وقتی افراد به خانه می‌­روند، نمی‌­توانند کد تبلیغاتی یا آدرس سایت شما را به یاد بیاورند. بنابراین چند کلمه کلیدی که به ذهنشان خطور ­کند را جستجو می­‌کنند تا ببینند آیا می‌­توانند سایت و برند شما را به صورت آنلاین پیدا کنند. این جستجوی عبارت­‌های کلیدی می­‌تواند در تجزیه و تحلیل شما نشان داده شود. بنابراین آن‌­ها را بررسی کنید زیرا مطمئناً بخشی از نتیجه کار شما در فضای باز است. البته روش بهتر این است که یک عنوان یا شعار به یادماندنی برای کمپین فضای باز و تبلیغات بیلبوردی خود انتخاب کنید و در تجزیه و تحلیل خود بررسی کنید که چند بار آن کلمات کلیدی در موتور جستجو تایپ و جستجو می­‌شوند، نتیجه این روش اثبات اثربخشی بیلبورد شما است.

     

  • استفاده از QR کد، هشتگ، USSD کد: مطالعات اخیر نشان داده است که رسانه­‌های تبلیغات محیطی در حال حاضر به عنوان یک محرک پربار در فعالیت­‌های آنلاین و جستجوی برندها، به ویژه از طریق کانال­‌های رسانه­‌های اجتماعی مانند اینستاگرام شناخته می‌­شوند. گنجاندن هشتگ­‌های رسانه‌­های اجتماعی روش دیگری برای سنجش موفقیت در کمپین­‌های تبلیغاتی شماست. هشتگ ویژه کمپین را به تبلیغ خود اختصاص دهید و هنگامی که افراد شروع به استفاده از آن و تعامل آنلاین با آن می­‌کنند، بلافاصله می توانید اندازه تعامل را اندازه بگیرید.

برای آگهی بیشتر از تاثیر و روش استفاده از این ابزارها پیشنهاد می­‌کنیم مقاله "اندازه‌گیری اثربخشی تبلیغات آفلاین با ابزارهای آنلاین " را مطالعه کنید.

در نهایت باید بدانید بهترین روش برای اندازه‌­گیری اثربخشی هر کمپین تبلیغات محیطی یا بیلبورد ترکیب ابزارهایی است که در بالا توضیح دادیم. با پیوند دادن همه این­ روش‌­ها با یکدیگر، خواهید دید که تبلیغات محیطی شما چقدر موثر است. پس از ترکیب تمام اطلاعاتی که جمع آوری کرده‌­اید، می‌توانید کمپین‌­های تبلیغات محیطی خود را به خوبی تنظیم کنید تا آن­‌ها تا حد ممکن هدفمند و پردرآمد باشند.

فراموش نکنید آنچه که در جهت اثربخشی بیلبورد شما باید مورد توجه قرار بگیرد تلاش برای انتقال بهترین پیام در کوتاه‌ترین زمان است. در واقع بیلبورد باید در مدت زمان کوتاهی که در معرض دید مخاطب قرار می‌گیرد پیام خود را به بهترین نحو انتقال داده و حتی اثری ماندگار در ذهن مخاطب به جای بگذارد.

 

ما در بینش مدیا متعهد به ارائه راهکارهای تبلیغات بیلبوردی اثربخش هستیم که نه تنها برای تبلیغ­‌کنندگان بلکه برای مخاطبان هدف آن­‌ها نیز ارزش واقعی فراهم می­‌کند. با استفاده از این معیارها که به راحتی در دسترس هستند، می­‌توانیم به شما در یافتن بهترین مکان بیلبورد برای ارائه تبلیغ خود کمک کنیم تا اطمینان حاصل کنید که پیام تبلیغاتی شما توسط افراد مناسب در زمان مناسب دیده می­‌شود.