نحوه ساخت بیلبورد

همانطور که می‌­دانید بیلبوردها سازه‌­های محیطی غول‌پیکری هستند که برای افزایش آگاهی و بازاریابی یک برند، محصول یا کمپین خاص در مناطق پر بازدید به نمایش گذاشته می­‌شوند.اما این سازه‌های عظیم چطور ساخته می‌شوند؟

ساخت بیلبوردهای تبلیغاتی مانند هر سازه دیگری از اجزا و مراحل مختلفی تشکیل شده است که در این مقاله به تشریح این مراحل می‌پردازیم:

تخمین زده می‌­شود که یک فرد روزانه حدود 1000 آگهی را می­‌بیند که تنها 7 مورد از آن­‌ها را می­‌توان به خاطر آورد. بنابراین، اگر هر روز با یک ماشین رانندگی کنید، تبلیغات بیلبورد زیادی خواهید دید.

بیلبوردهای تبلیغاتی انواع مختلفی دارند:

 • بیلبوردهای ساده شهری و جاده‌­ای
 • بیلبوردهای چند وجهی
 • استرابوردها
 • لایت‌باکس­‌ها
 • نمایشگرهای دیجیتال
 • سی‌ال‌بی‌ها
 •  

برخی از مزایای استفاده از بیلبوردهای تبلیغاتی عبارت‌اند از:

1.در مواقع ترافیک و توقف‌های مکرر، بیلبوردهای نصب شده در جاده‌های اصلی، مخاطب را درگیر خود نگه می‌دارد.

2.بیلبوردها در مقایسه با سایر انواع تبلیغات می‌­توانند مخاطبان زیادی را جذب کنند.

3.تبلیغات بیلبورد گزینه­‌های عالی برای بسته بازاریابی برای شرکتی است که به دنبال بهبود هدف‌گذاری منطقه‌­ای در بازاریابی است.

4.بیلبوردها بسته نمی‌­شوند. آن‌­ها ویترینی برای کسب و کار شما هستند که تمام روز بازند.

5. با بیلبوردها، می­‌توانیم انتخاب کنیم که کجا تبلیغ کنیم و منطقه جغرافیایی و منطقه نفوذ خود را تقسیم‌بندی کنیم.

6.بیلبوردها آگاهی از برند را ایجاد می­‌کنند و برند شما را بزرگ و قدرتمند می‌کنند.

با توجه به اینکه بیلبوردها در فضای باز و در شرایط آب و هوایی مختلف قرار دارند و پایین بودن کیفیت آن­‌ها منجر به آسیب و تخریب سازه خواهد شد، ساخت بیلبورد با کیفیت بسیار پر اهمیت است.

 

نحوه ساخت بیلبورد

 

 

اجزای بیلبورد تبلیغاتی

هر بیلبورد از سه بخش اصلی تشکیل شده است. قاب نگهدارنده بیلبورد، خود بیلبورد و مکانیسم‌­های الکتریکی که تابلو را روشن می­‌کند.

اکثر بیلبوردها توسط میله­‌های فولادی بلندی که یک قاب بزرگ را نگه می­‌دارند ساخته می­‌شوند. برای پشتیبانی از قاب بزرگ، میله­‌های فولادی با تکیه بر فولاد ضد زنگ و برای افزایش دوام و طول عمر بیلبورد طراحی شده­اند.

درست در بالای قطب­‌های فولادی، خود قاب وجود دارد. در این قاب می‌­توان یک بیلبورد و همچنین قطعات مختلف نورپردازی و تجهیزات الکتریکی را نگه داشت. این مولفه‌ها به بیلبورد اجازه می‌دهند تا تبلیغات را به جای صرفاً در نور روز برای مدت‌های طولانی‌تری نیز نمایش دهد.

در سراسر سطح قاب، صفحه یا رویه تابلو قرار داد که اجازه می­‌دهد بنرها و ورق­ه‌ای بزرگ تبلیغاتی به قاب متصل شده و روی آن به نمایش درآیند.

بیشتر بیلبوردها به جای رنگ آمیزی دستی قاب بیلبورد به استفاده از بنرهای چاپ شده متکی هستند زیرا بسیار ارزان­‌تراند. اما، هنوز انواع بیلبوردهای نقاشی شده با دست در دنیا وجود دارد و بسیاری از آ­ن­‌ها به دلیل این واقعیت که با دست نقاشی می‌­شوند، بسیار محبوب هستند.

برای نورپردازی برخی از بیلبوردها، سیستم‌­های روشنایی و الکتریکی بیرون قاب ولی به سمت داخل تعبیه شده است. اکثر این سیستم‌های روشنایی و الکتریکی به تایمرهای خودکار متکی هستند تا در مواقع تاریک شدن هوا بدون نیاز به فعال‌سازی دستی روشن شوند.

البته این نکات مربوط به ساخت بیلبوردهای عادی یا چاپی هستند در مورد ساخت تابلوهای دیجیتال، تجهیزات کمی متفاوت است. زیرا بیلبوردهای دیجیتال متکی به سخت افزار و نرم افزارهای پیچیده هستند و از صفحه نمایش، سیم و کابل، نرم افزارهای مخصوص و... تشکیل شده­‌اند که همه آن‌ها باید به درستی نصب و به طور منظم نگهداری شوند. در بیشتر مواقع، تعمیر و نگهداری آن­‌ها شامل مواردی مانند اطمینان از به روز بودن نرم افزار، تنظیم صحیح صفحه نمایش، اتصال صحیح سیم و کابل، و نمایش بیلبوردها به شیوه‌­ی موردنظر است.

 

مراحل ساخت بیلبورد تبلیغاتی

ساخت سازه بیلبورد شامل چند مرحله است که عبارت اند از:

 • طراحی و ساخت سازه بیلبورد
 • آماده‌سازی و ساخت فونداسیون
 • حمل و انتقال قطعات بخش‌های مختلف بیلبورد به صورت جدا
 • نصب قطعات بر روی فونداسیون
 • مراحل نصب و بهره‌برداری و آماده‌سازی کامل  

عملیات ساخت بیلبوردهای تبلیغاتی توسط شرکت­‌های این حوزه بعد از بررسی عوامل محیطی مثل حریم و فاصله آن با مسیرها، آزادراه‌­ها و خیابان­‌ها، زوایای مناسب دید، میزان عبور و مرور و ... و کسب مجوزهای مربوطه آغاز می­‌شود.

اما آنچه که درباره اکران نتیجه بخش یک بیلبورد تبلیغاتی اهمیت دارد علاوه بر انتخاب سازه مناسب، طراحی خلاقانه و صحیح آن است. ما در مقاله طراحی بیلبورد به بیان نکات مهم و کاربردی این موضوع پرداختیم که پیشنهاد می­‌کنیم آن را از دست ندهید. 

 

 

نظر خود را بنویسید

 • هنوز نظری برای این پست ارسال نشده است. اولین نظر را شما ارسال کنید!

نظر خود را بنویسید